Olympos

 

Olympos Tarihi

Olympos” (Olimpos) kelimesi eski Yunanca‘da “Ulu Dağ” anlamına geldiğine inanılmaktadır. Dünya üzerinde yirmiden fazla dağ ve tepe bu adı taşımaktadır ve bazılarının yakınlarındaki kasaba ve şehirler de bu adı almıştır. Bu tepelerin en ünlüsü, Yunanistan’ın kuzey doğusunda bulunan, eski Yunan tanrılarının evi sayılan, Thessalian tepesidir. Olympos Antik Şehri adını, eskiden Olympos Dağı olarak bilinen Tahtalı dağından alır. Tahtalı Dağı şehrin 10 km kuzeyinde bulunmaktadır ve eteklerinde bugün Chimera – Yanartaş adıyla bilinen, hiç sönmeyen ateşi barındırır.

Olympos-Yanartaş

Olympos, MÖ. 300 civarında Likya medeniyetinin en önemli şehirlerinden biri olarak Helenistik dönemde inşa edilmiştir. Büyük İskender’in kış aylarını, Olympos’a komşu küçük bir liman şehri olan Phaselis’te geçirdiği mevcut kaynaklarla artık bilinmektedir.

Olympos ‘un tarihi kayıtlarda izine ilk defa MÖ. 78 yılında, Sicilya’daki Roma Valisi Servilius Vatia’nın zamanın en büyük korsanı Zenicetes’i deniz savaşında yendiği sene rastlanır. Gemilerini Porto Ceneviz ve Sazak’ın gizli limanlarında saklanarak civardaki tüm kıyı şeridini hakimiyeti altına alan Zenicetes, Olympos’u da kendisine kale yapmıştır.  Dönenm korsanlarının,  Pers tanrısı Mitras’a taptığı, Mitras için kurban törenleri ve gizli ayinler düzenledikleri söylenmektedir. Mitras, o yıllarda doğu ülkelerinin birçoğunda yaygın olarak inanılan Pers mitolojisinde saf ruh ve ışık tanrısıdır. Zor duruma düşen Zeniteces’in Olympos’ta saklandığı dönemde bir çok ayin yaptığı ve Mitras’a kurbanlar sunduğunun hatırlanması Olympos’un ruhuna ayrı bir gizem katmaktadır.

Olympos, bir dönem Roma İmparatorluğu topraklarına katılıp, Hristiyanlaşma süreci içerisindeyken bir piskoposa ev sahipliği yapsa da, 3. yüzyıldan itibaren korsanların sürekli olarak şehre saldırmaları sonucu şehrin nüfusu yavaş yavaş azalmış ve şehir eski önemini kaybetmiştir.

11. ve 12. yüzyıllarda şehir Cenevizliler, Venedikliler ve Rodos Şovalyeleri tarafından yeniden inşa edilmiş ve haçlı seferleri sırasında ticaret limanı olarak kullanılmıştır. Olympos şehri, Osmanlı Donanmasının 15. yüzyılda doğu Akdenizi hakimiyeti altına aldığı sıralarda terk edilmiştir.

Ta ki 20. yüzyılın ortalarında yabancı turistler tarafından tekrar keşfedilene, gözde bir tatil beldesi haline gelesiye kadar..

OLYMPOS NEREDE?

Olimpos, Türkiye’nin güney sahilini kapsayan, Antalya şehrine bağlı Olympos- Bey Dağları Milli Parkının bir bölümünü oluşturmaktadır. Bey Dağları, Toros sıradağlarının batı kanadında bulunur. Karlı tepelerinden aşağıya inildikçe yemyeşil çam ve sedir ağaçları arasından Akdeniz’in turkuaz rengi görülür.

Olimpos, bir ören yeri olduğundan dolayı büyük bir turistik merkez olması yasalarla engellenmiştir. Böylelikle bölgenin doğal yapısı korunmuş ve Olimpos tüm ziyaretçilerin hoşça vakit geçirdikleri benzersiz bir doğal cennet haline gelmiştir. Antik şehir en son olarak doğa tarafından fethedilmiştir. Şehri gezmek için ormanın içerisinden, vahşi hayatı görerek, çam ve defne ağaçlarının kokusunu duyarak maceralı bir yolculuk yapmanız gerekir. Muhteşem sahil şeridi sadece güneşlenme tutkunlarına ev sahipliği yapmaz…

Yaz aylarında büyük deniz kaplumbağaları geceleri yumurtalarını bırakmak için Olympos-Çıralı sahiline gelirler.

OLYMPOS TATİLİ

Olympos, temiz havası, yeşili, sakin ortamı, güzel denizi ve yapay ışıktan arınmış geceleriyle unutulmaz bir tatil yaşamak isteyen herkes için kapılarını açıyor. Olympos Turu‘na katılan herkes özlediği huzuru Olympos gecelerinde bulabilir. Özellikle Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayan misafirlerimiz bu tatili çok sevecek. Olympos Gezisi hakkında detaylı bilgi almak için diğer sayfalarımızı inceleyebilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.